Alege-ti viitorul
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Gradinita- formarea noilor generatii

3 participanți

In jos

Gradinita- formarea noilor generatii Empty Gradinita- formarea noilor generatii

Mesaj Scris de anamaria poenaru Mar 23 Mar 2010 - 17:56

Ideea mea este aceea de a deschide o gradinita, dar una diferita decat tot ce este in Romania! Si sa fac si o afacere din asta, insa nu asa cum ar crede multi! Gradinita la care ma gandesc este una personalizata si sper ca pe viitor sa existe cate una in fiecare mare oras din Romania :D! Mi-ar placea sa schimb opinii cu toate persoanele interesate de asa ceva.
Asa ca,toti si toate cele care doresc sa se implice intr-un proiect care, sper eu, va avea amploare, sa nu ezite in a posta! Haideti sa schimbam idei despre cum cum ar trebui sa fie 'gradinita viitorului'.
anamaria poenaru
anamaria poenaru

Mesaje : 2
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 34
Localizare : Craiova

Sus In jos

Gradinita- formarea noilor generatii Empty Re: Gradinita- formarea noilor generatii

Mesaj Scris de Admin Mar 23 Mar 2010 - 23:56

Bravo! pentru curaj.
Ce doresti tu presupune ceva bani de inceput. Hai sa ne gandim impreuna la modalitati prin care facem acesti primi bani legat de acest domeniu sau un domeniu conex.
Adauga Cv-ul tau si cat mai multe detalii pentru a incerca sa gasim cele mai bune solutii, sa pui si id de mess.
Eu am cateva idei in acest domeniu, legat de copii.
Pas cu pas.
Catalin

Admin
Admin

Mesaje : 29
Data de inscriere : 21/03/2010

https://alege-ti-viitorul.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gradinita- formarea noilor generatii Empty Re: Gradinita- formarea noilor generatii

Mesaj Scris de anamaria poenaru Mier 24 Mar 2010 - 12:00

MULTUMESC FRUMOS!
Eu ma gandeam ca aceasta gradinita sa poarte numele de 'DOMNUL SI DOAMNA SOARECE',iar adevarata afacere sa nu fie gradinita ci diferitele produse fabricate pe numele gradinitei!
Vreau o gradinita care sa aiba incluse ore de : IGIENA, BUNE MANIERE, ENGLEZA, NUTRITIE, CALCULATOARE! Aici intra mai multe, dar acestia sunt pilonii. Si pentru toate aceste cursuri sa fie fabricate niste desene animate cu domnul si doamna soarece in care explica copiilor ce trebuie sa faca!
Totodata jucariile necesare si rechizitele vor fi produse tot de gradinita si parintii vor trebui sa le cumpere pe acestea si nu pe cele din comert ( preturile aceleasi). Daca gradinita 'domnul si doamna soarece' va aparea si in alte orase, aceste desene realizate de gradinita pot aparea si la tv, de ce nu? Ma gandeam ca ar putea fi 'imprumutate' altor gradinite in schimbul unei sume de bani!
In concluzie, nu vreau o gradinita care sa impovarasca parintii financiar, adevarata afecere fiind facuta cu imaginea gradinitei!
ASTEPT OPINII SI SUGESTII!
anamaria poenaru
anamaria poenaru

Mesaje : 2
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 34
Localizare : Craiova

Sus In jos

Gradinita- formarea noilor generatii Empty Re: Gradinita- formarea noilor generatii

Mesaj Scris de adipop Mier 24 Mar 2010 - 13:12

anamaria poenaru a scris:Ideea mea este aceea de a deschide o gradinita, dar una diferita decat tot ce este in Romania!

Ra di : Este un lucru MINUNAT ceea ce spui. Dar, eu as gandi ceva ce nu are nimeni in lume....mai ales ca avem la BAZA filosofie si psiohologie primordiala.

Te-am asteptat sa apari pe forum....Mai ales pe tine, ca asa..ii astept pe toti cu care am discutat in acea ora si jumatate, in sala la IPA - Craiova.

Si sa fac si o afacere din asta,


Ra di : Si eu as dori asa ceva....De ani buni ma gandesc la asta, dar n-am gasit un Suflet ales cu care sa incep sa initiez sistemul si sa-l multiplic la scara planetara.
Am facut schitele ergonomice ale gradinitelor....craiovene, numai ca...daca am ucra in doi, in sistem Mosu - S 99 - am gandi totul de la zero, fara ceva preconceput.

insa nu asa cum ar crede multi!

Radi : Nici eu nu as face ceva care sa duca ulterior la ce se vede acum in jurul nostru....
Domeniul EDUCATIEI este cel mai important dintre toate domeniile de activitate din lume.
Si este nevoie de pregatire de exceptie.

Gradinita la care ma gandesc este una personalizata si sper ca pe viitor sa existe cate una in fiecare mare oras din Romania :D! Mi-ar placea sa schimb opinii cu toate persoanele interesate de asa ceva.

Radi : Numai asa poti sa faci ceva nemaivazut, nemaintalnit....cand toti care vor sa vina cu idei, sunt liberi s-o faca. Cand tu prin tot ce faci, esti transparenta.....totul este public, pentru a castiga increderea TUTUROR.

Asa ca,toti si toate cele care doresc sa se implice intr-un proiect care, sper eu, va avea amploare, sa nu ezite in a posta! Haideti sa schimbam idei despre cum cum ar trebui sa fie 'gradinita viitorului'.

Eu, as incepe cu numele gradinitei....
Acest nume are importanta fundamentala.
Gandeste-te ca vor fii zeci de mii de astfel de gradinite in lume, sau chiar de zeci de ori mai mare.

Eu as sugera cateva nume :

Mosul Pitic
Piticul Mosului

Piticii Mosului

Cred ca aceasta poate fi tradusa in toate limbile pamantului...dar sistemul va fi unul intelept, specific profunzimii gandirii Neamului Romanesc.

Cu 14-15 ani in urma, cand am inteles ca sistemul educational este singurul care poate sa faca schimbarea la propriu a tot ce se intampla pe aceasta planeta, mi-am asumat responsabilitatea de-a fce o Scoala. Scoala Zalmoxiana. Numele ales de mine, a durat 3 luni, pana ce Sufletului meu i-a placut complet.

Ulterior am aflat ca prima Universitate din lume, a fost Universitatea Zalmoxiana si ca.....locul Ei a fost peste Jiu, la Breasta, in dreptul parcului cel nou din Craiova, cel al Tineretului.

adi

adipop

Mesaje : 62
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Gradinita- formarea noilor generatii Empty Re: Gradinita- formarea noilor generatii

Mesaj Scris de adipop Mier 24 Mar 2010 - 13:13

Gradinita " Piticii Mosului ".

adipop

Mesaje : 62
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Gradinita- formarea noilor generatii Empty Re: Gradinita- formarea noilor generatii

Mesaj Scris de adipop Mier 24 Mar 2010 - 13:26

adipop a scris:Gradinita " Piticii Mosului ".

In orasele mari, as face :

Oraselul " Piticii Mosului "

Transportul pana acolo al copiilor le-as face cu mijloacele proprii sistemului, firmei.
Hrana copiilor ar fi 100 % ecologica.
Joaca copiilor si sistemul de educare propriu-zis s-ar face in natura, in muzeele si centrele mici de cercetare aplicativa, in atelierele de toate genurile de creatie multipla ( muzica, pictura, fabricat de jucarii, artizanat, imbracaminte, incaltaminte, bucatarii, etc ) care se vor gasi chiar in interiorul acestor mici Orasele.

Copii mici au posibilitatea sa aleaga....functie de ce simt ei...

Trecerea spre Oraselul " Tinerii Mosului ", s-ar face natural, concentric in jurul Oraselului copilasilor...

adipop

Mesaje : 62
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Gradinita- formarea noilor generatii Empty Re: Gradinita- formarea noilor generatii

Mesaj Scris de adipop Joi 25 Mar 2010 - 13:38

Eu zic sa trecem totul pe forumul cel mare...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sunt 3 forumuri acum si nu cred ca la altele care vor apare facem fata ca Timp...asa ca trecem punctiform pe acesta, al Zalmoxei.
Asta este....

adi

adipop

Mesaje : 62
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Gradinita- formarea noilor generatii Empty Re: Gradinita- formarea noilor generatii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum