Alege-ti viitorul
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sfatul Bătrânilor - 43- Cum ne alegem Consilierii in Viata

In jos

Sfatul Bătrânilor - 43- Cum ne alegem Consilierii in Viata Empty Sfatul Bătrânilor - 43- Cum ne alegem Consilierii in Viata

Mesaj Scris de adipop Joi 25 Mar 2010 - 18:21

Bine ati venit la o alta lectie de viata.

Am cunoscut Oameni ale caror sfaturi au insemnat enorm de mult pentru formarea mea ca Om. La randul meu am sfatuit multi tineri si acum, cu o parte dintre acestia, ma mandresc.

Să nu uităm niciodată Scopul nostru principal din Viată, care nu este altul decât acela de-a trăi cu toţii Frumos, Fericiti si Sanatosi.

Asa cum am mai spus, fara Consilier(i), nu faci nimic. Incepand de la parinti, profesori, mentori...

Omul invata prin comparatie.

Cand devenim suficient de maturi si ne alegem un domeniu de lucru, cat de cat bine definit, in care dorim sa activam o mare parte din Viata, ne alegem un Consilier(i).

Criterii de selectie corecta ale acestui Om :

1. Ne interesam de Familia lui, de ceea ce face fiecare membru al ei, dar mai ales de relatiile dintre ei.
2. Ne uitam atent la realizarile lui in planul fizic, nu la ideile sau la conceptele lui.
3. Suntem atenti la normalitatea activitatilor lui zilnice.
4. Aflam care sunt idealurile lui de viitor.
5. Se observa usor ce fel de persoane sunt in anturajul lui si tragem concluziile.
6. Descoperim atent responsabilitatile pe care si le asuma in totalitate.
7. Este atent numai la ce-ti doresti tu, sprijinandu-te neconditionat si altruist.

adi

adipop

Mesaje : 62
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum